Spotkanie członków GKTA PTTK „Sępik” w Berlinie – relacja

Witam!

Miałem zabrać się za napisanie relacji z kolejnego wiosennego spotkania członków GKTA PTTK „Sępik” tym razem w Berlinie w dniach 04-08.2018r. Ale „wyręczył” mnie uczestnik i nasz kronikarz kolega Julian Ślusarczyk z Krakowa, który opisał i zdokumentował fotograficznie nasz pobyt w Berlinie i Poczdamie.

Pragnę jeszcze raz w imieniu wszczystkich uczestników podziękować za przygotowanie i organizację naszym berlińskim koleżankom i kolegom a w szczególności: Stefanowi Markowskiemu (pomysłodawca programu i główny organizator), Marii Otto (za zatroszczenie się nami na miejscu), Krystinanowi Cichowskiemu za współorganizację i wspaniałe oprowadzanie po Berlinie (znawca zabytków i historii Berlina z zamiłowania, a nie jest zawodowym przewodnikiem!) oraz za pomoc w organizacji i ciekawą prelekcję Barbarze Miroslaw.

Zapraszam do obejrzenia fotoreportażu i przeczytania relacji

Mariusz Lewandowski

Prezes GKTA PTTK „Sępik”

2018.04.04 (środa)

Przejazd pociągiem z Krakowa z przesiadką w Opolu (dworzec PKP, fontanna Ceres na pl. Daszyńskiego, Plac Wolności z pomnikiem bojowników o polskość Śląska Opolskiego, rynek z ratuszem, kościół MB Bolesnej i św. Wojciecha, Muzeum Śląska Opolskiego) do  Kostrzyna n/Odrą i dalej pociągiem niemieckim do stacji Berlin-Lichtenberg skąd komunikacją miejską do miejsca zakwaterowania  w schronisku młodzieżowym Jugendgästehaus Lichterfelde Ju-Li (Osdorfer Str. 121 12207 Berlin)  (http://www.ju-li.de).

Zdjęcia 4 kwietnia – LINK

 

2018.04.05 (czwartek)

Śniadanie po czym wyruszamy na zwiedzanie Poczdamu. Po przejściu Haveli Długim Mostem wchodzimy na Stary Rynek gdzie podziwiamy odbudowany Zamek Miejski-dziś Parlament Branderburgi, kościół św. Mikołaja a przed nim marmurowy obelisk, Stary Ratusz i Muzeum Barberini. Następnie udajemy się do Filmmuseum mieszczącym się w dawnych stajniach po czym tramwajem jedziemy do Mostu Glienicker Brücke czyli Mostu Szpiegów przed którym efektowna Kolumnada. Spacerkiem wzdłuż jeziora udajemy się do Pałacu Cecilienhof. Mijając Ratusz Poczdamski dochodzimy do bramy Nauener Tor aby przechodząc przez malowniczą Dzielnicę Holenderską dojść do katolickiego kościoła św. Piotra i Pawła. Dalej udajemy się pod Bramę Branderburską za którą ładny Luisenplatz. Stąd kierujemy się do Parku Sanssouci w którym piękna fontanna a powyżej tarasów winnicy pałac Sanssouci z dziedzińcem zamkniętym półokrągłą klasyczną kolumnadą frontową poniżej którego historyczny wiatrak i Nowe Komnaty (Neue Kammern). Miasto Poczdam znane jest głównie ze swoich bardzo cennych zespołów zabytkowych, głównie z zespołu parkowo-pałacowego Sanssouci, wybudowanego w XVIII wieku przez Fryderyka II Wielkiego, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO .

Zdjęcia 5 kwietnia – LINK

 

2018.04.06 (piątek)

Po śniadaniu udajemy się pociągiem na zwiedzanie Berlińskiej Starówki. Rozpoczynamy od Alexsanderplatz przy którym wznosi się 368 m wieża telewizyjna Fernsehturm a za nią Fontanna Neptuna i ewangelicki kościół NMP. Mijając ratusz berliński udajemy się do dzielnicy Nikolaiviertel gdzie oglądamy gospodę Zum Nußbam, Fontannę Bärenzwinger oraz kościół św. Mikołaja. Mijając pomnik św. Jerzego-pogromcy smoka oraz pomnik Marksa i Engelsa dochodzimy do berlińskiej katedry skąd idziemy w kierunku pięciu muzeów położonych na wyspie w kolejności Altes Muzeum z kolekcją sztuki rzymskiej i greckiej, Alte Nationalgalerrie z dziełami XIX-wiecznych artystów. Pięknym mostem wychodzimy z wyspy aby brzegiem Szprewy dojść do Bodo  Museum czyli Muzeum Ziemi. Mijając Muzeum Pergamońskie dochodzimy do znanej aleji Unter den Linden przy której w dawnym odwachu mieści się pomnik ofiar faszyzmu ze słynną rzeźbą „Matka i syn”. Idąc dalej tą aleją wchodzimy na Bebelplatz przy którym wznosi się Biblioteka Królewska zwana komodą, opera państwowa oraz katedra św. Jadwigi obecnie katolicka. Po krótkie przerwie kawowej mijając wcześniej pomnik Fryderyka Wielkiego, ambasadę rosyjską i słynny hotel Adlon dochodzimy do Bramy Brandenburskiej. Następnie kierujemy się do siedziby parlamentu niemieckiego czyli Reichstagu i mijając Plac Republiki kierujemy się do nowej dzielnicy rządowej skąd wracamy pod Bramę Branderburską i mijając pomnik wymordowanych Żydów dochodzimy do Potsdamer Plaz z okazałymi wieżowcami. Dalej kierujemy się przez Marlene-Dietrych-Platz  w kierunku Sony Center ze 103 m metalowo-szklanną wieżą i futurystyczną rotundą. Korzystając z przejazdu kolejowo-autobusowego udajemy się do Lübars na spotkanie integracyjne w Radzie Polskiej na posesji Ferdynanda Domeradzkiego gdzie ma miejsce obiadokolacja i zabawa z tańcami). 

Zdjęcia 6 kwietnia – LINK

 

2018.04.07 (sobota)

Po śniadanie wyruszamy na ciąg dalszy zwiedzania berlińskiej starówki. Na początek wyjeżdżamy na wieżę telewizyjną gdzie w obrotowej restauracji na wysokości 207 m spożywamy wykwintne śniadanie po czym zaglądamy do wnętrza gotyckiego kościoła NMP (Marienkirche) oraz katedry ewangelickiej. Następnie zwiedzamy Neues Museum ze zbiorami sztuki egipskiej i słynną rzeźbą Nefretete. Następnie odbywamy rejs statkiem po Szprewie zapoznając się z historią Berlina i oglądając wszystkie główne atrakcje Berlina od strony rzeki. Po rejsie spacerkiem udajemy się w kierunku dworca Friedrichstrasse gdzie zapoznajemy się z historią Tränenpalast czyli Pałacu Łez. Po powrocie do miejsca noclegowego oglądamy ciekawą prelekcje Kol. Basi Miroslaw na temat Kuby

Zdjęcia 7 kwietnia – LINK

 

2018.04.08 (niedziela)

Śniadanie, pożegnanie i czas  na powroty.