16-22.06.2019 48 Ogólnopolski Rajd Górski “Szlakami Obrońców Granic” – relacja

W dniach 16-22 czerwca br. odbył się 48 Ogólnopolski Rajd Górski Szlakami Obrońców Granic na terenie Pogórza Rożnowskiego. Bazą był DW „Stalownik” w Bartkowej-Posadowej położony nad Jeziorem Rożnowskim. W rajdzie wzięło udział ok. 280 uczestników z całej Polski, w tym 16 osób reprezentujących GKTA PTTK „Sępik”.
W drodze na rajd zwiedziliśmy na Pogórzu Wielickim m. in. pomnik przyrody Kamienie Brodzińskiego, Lipnicę Murowaną z drewnianym kościołem cmentarnym św. Leonarda z XV w. wpisanym na listę UNESCO oraz drewniane kościoły w Gosprzydowej i Tymowej.
A, że na rajd przybyliśmy dzień wcześniej odbyliśmy wycieczkę krajoznawczą zwiedzając Zakliczyn (rynek z ratuszem), Gromnik z drewnianym zabytkowym kościołem św. Marcina z 1727r., Cieżkowice z zabytkowym rynkiem i ratuszem oraz odbyliśmy pieszą wycieczkę po rezerwacie Skamieniałe Miasto z ostańcami piaskowcowymi. Następnie dotarliśmy do Kąśnej Dolnej zobaczyć dwór, który należał do Ignacego Paderewskiego. A, że pogoda dopisywała udaliśmy się dalej aby zobaczyć piaskowcowy łuk skalny Diable Boisko oraz weszliśmy na wieżę widokową w Bruśniku na wzgórzu Styrki (420 m n.p.m.), skąd mieliśmy okazje podziwiać dookolną panoramę Pogórza Rożnowskiego i Pogórza Ciężkowickiego oraz odległe pasma Beskidu Niskiego, Beskidu Sądeckiego i Beskidu Wyspowego.

A podczas rajdu odbyliśmy pięć pieszych wycieczek po różnych zakątkach malowniczego Pogórza Rożnowskiego, które pomimo niewielkiej wysokości okazało się niezwykle ciekawe i widokowe. Warto tylko wspomnieć o rezerwacie przyrody Diable Skały w Bukowcu oraz wsi Jamna z tragiczną historią z czasów II wojny światowej. Po trudach wędrówek szlakami wokół Jamnej warto było zajrzeć do Bacówki Jamna i Chatki Włóczykija, a także do Sanktuarium MB Niezawodnej Nadziei. Wielkie wrażenie zrobił kamienny most w Znamirowicach wybudowany własnoręcznie i przez jedną osobę w latach 70-tych XX wieku – Jana Stacha.
A po wędrówkach pieszych spędzaliśmy wolny czas kąpiąc się lub pływając rowerami wodnymi lub kajakami po Jeziorze Rożnowskim. Wracając z rajdu zwiedziliśmy zamki w Tropsztynie, Czchowie i w Dębnie.

Jako gorzowska drużyna zajęliśmy 6 miejsce spośród 16 startujących drużyn (był m.in. sprawdzian strzelecki, z topografii, z wiedzy o terenie rajdu i historii Straży Granicznej i Policji a także konkurs piosenek o terenie rajdu).

Tekst i foto: Mariusz Lewandowski

Jedna myśl nt. „16-22.06.2019 48 Ogólnopolski Rajd Górski “Szlakami Obrońców Granic” – relacja

Możliwość komentowania jest wyłączona.