2-15.06.2019 Bośnia i Hercegowina – relacja

W tym roku ponad 40-osoba grupa PTTK wyruszyła autokarem zwiedzać okolice Bośni i Hercegowiny oraz Chorwacji. Wycieczka trwała od 2. do 15. czerwca br. Rozpoczęła się w Gorzowie, następnie kolejni uczestnicy dosiadali w Zielonej Górze, we Wrocławiu i w Katowicach. Najpierw dotarliśmy do Bihacza. Zamieszkaliśmy w hotelu „Emporium”.

W pierwszych dniach zobaczyliśmy piękne góry i wodospady. Plitvickie jeziora to miejsce zapadające w pamięć. Duże wrażenie na wszystkich wywarł najwyższy wodospad w tych okolicach, czyli Veiliki slop (ponad 78m).

Byliśmy także w Parku Narodowym Una, nad wodospadem Strbacki Buk. Dojechaliśmy tam wynajętym mniejszym autobusem. Bośniacki kierowca dzielnie pokonywał wąskie ścieżki między działkami, przy okazji machając do każdego mijanego sąsiada. Krajobraz był równie piękny jak na Plitvickich jeziorach. Ciekawostką jest, że można uprawiać tam rafting – czyli ekstremalnie spłynąć pontonem lub kajakiem. Niestety, nikt z naszej grupy na ten wyczyn się nie zdecydował…

Z Bihacza pojechaliśmy do Mostaru. Po drodze zajechaliśmy do miejscowości Jajce. Tam zwiedzieliśmy wiele zabytków, m.in. Bramę Travnicka oraz klasztor Franciszkanów.

Na dłużej zawitaliśmy w mieście Mostar. Najciekawszym zabytkiem tego miasta jest XVI-wieczny kamienny „Stari Most” – wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Udało nam się zobaczyć nawet jednego ze śmiałków skaczącego z tego mostu.

Z Mostaru odbyliśmy kilka wycieczek. Na początek miejscowość Blagaj. Tam zobaczyliśmy i zwiedziliśmy klasztor derwiszów.

Kolejnego dnia pojechaliśmy do miejscowości Pocitelj, gdzie znajduje się twierdza z okresu dominacji tureckiej w Bośni i Hercegowinie. Stamtąd udaliśmy się na wodospady Kravica, w których niektórzy z naszej grupy znaleźli ochłodzenie w tamtejszych wodach.

Następnie zwiedziliśmy miejsce znane z objawień maryjnych, czyli Medugorje. Jest to miasto żyjące z turystyki, w którym można było spotkać wielu naszych rodaków.

Odwiedziliśmy także Dubrovnik w Chorwacji – także zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Przez wielu uważane za najpiękniejsze miasto na świecie. Można było tam skorzystać z okazji do przejścia się po murach obronnych, zwiedzić fort Lovrijenac, a także odpocząć na pobliskiej plaży.

Oczywiście nie mogło zabraknąć wycieczek górskich. Zdobyliśmy górę Ostrejl (1388m), na której choć mocno wiało, to można było się odrobinę zrelaksować.

Natomiast w parku narodowym Sutjeska, zdobywaliśmy nieco wyższe szczyty (Prijevor), gdzie część naszych turystów dotarła do wieży widokowej położonej na wysokości 1668 m.n.p.m. Niestety, w górach pogoda jest nieprzewidywalna i złapała nas silna ulewa.

Na tegorocznej wyprawie przeżyliśmy wiele przygód. Bośnia i Hercegowina to kraj, który warto było odwiedzić. Zachwycił nas pięknem przyrody i zabytkami. Poznaliśmy wielu ciekawych ludzi, ich kulturę i religię. Wycieczka miała nie tylko walor poznawczy, ale także edukacyjny. Każdy z nas będzie miał co wspominać.

Tekst: Marcin Rosół
Fotografie: Marcin Rosół, Julian Ślusarczyk, Przemysław Cichocki

Jedna myśl nt. „2-15.06.2019 Bośnia i Hercegowina – relacja

Możliwość komentowania jest wyłączona.