Wyprawa Góry Słowacji – relacja

W dniach 31.07 – 14.08.2016r. odbyła się kolejna wyprawa zagraniczna Gorzowskiego Klubu Turystyki Aktywnej PTTK „Sępik”, tym razem w góry Słowacji.
W wyprawie uczestniczyło 35 osób z całej Polski.
W czasie pobytu poznaliśmy dwa regiony Słowacji tj. Poważe i Liptów.

Starałem się pokazać uczestnikom najciekawsze i „najłatwiej” dostępne podczas jednodniowych wycieczek fragmenty tych gór.
Dla mnie ta wyprawa miała charakter sentymentalny, gdyż większość tras górskich przeszedłem już wcześniej podczas kilkakrotnych pobytów na Słowacji.

Naszą bazą noclegową w pierwszym tygodniu był „Penzion Talizman” w Rajeckich Cieplicach, a w drugim „Penzion Boca” w Wyżniej Boczy.

Zaczęliśmy od wejścia na Rohatą Skałę 850m w Górach Srażowskich i zwiedzenia malowanych chałup w Čičmanach. Kolejno dalej były wycieczki: na Klak 1351m w Małej Fatrze, w skaliste Sulowskie Skały, zwiedzanie zamków w dolinie Wagu: Czachtice, Beczkow, Trenczyn i Streczno, wycieczka (najdłuższa) w Małą Fatrę z wejściem na Wielki Krywań 1709m, Chleb 1646m, Stoh 1607m, Wielki Rozsutec 1610m z zejściem skalistymi wąwozami przez Horne diery i Dolne diery (Górne i Dolne dziury).
Pogoda w pierwszym tygodniu pobytu w miarę dopisała – z powodu opadów deszczu tylko jedna wycieczka górska nie doszła do skutku ale w zamian mieliśmy zwiedzanie skansenu Wsi Słowackiej w Martinie, Żylinę i kąpiele w basenach termalnych.

Gdy minął pierwszy tydzień wyprawy przejechaliśmy na drugie miejsce noclegowe do wyżniej Boczy w Niżnych Tatrach, po drodze zwiedzając uroczą wieś Wilkoliniec (wpisaną na listę UNESCO) oraz odbywając wycieczkę górską – część uczestników doszła do wodospadu Brankowskiego (55 m wysokości) a część weszła na szczyt Velky Brankov 1134m.
Kolejne dni to wędrówki górskie na: Wielki Chocz 1608m, dwukrotnie na najwyższe szczyty Niżnych Tatr m.in. Chopok 2024m, Dumbier 2043m, Dereše 2004m, w Wielką Fatrę – wejścia na Ploską 1532m, Borišov 1510m, Rakytov 1567m, w Góry Choczańskie – przejście dolinami Prosiecką i Kwaczańską. Zwiedziliśmy również Demianowską Jaskinię Wolności i Bystrzańską Jaskinię, Liptowski Mikulasz oraz drewniany kościół artykularny w Świętym Krzyżu (wpisany na listę UNESCO).

Dziękuję wszystkim uczestnikom za dobrą atmosferę i wspaniałe towarzystwo.

Szczególne podziękowania należą się naszym dwóm kierowcom za doskonale wykonaną pracę – Tomkowi i Krzyśkowi.

Tekst i foto: Mariusz Lewandowski